Fragment I z książki „Miłość:

By w pełni określić człowieka, należy poznać pięć aspektów jego duszy – życia, miłości, mądrości, świadomości i wolnej woli. Pierwszą książkę, zatytułowaną „Źródło wiedzy”, napisałem filozoficznie, przez pryzmat umysłu. Przedstawiłem w niej moje widzenie form i kształtów świata. W 22 punktach określiłem praktykę codzienności, polegającą na głębszym poznaniu siebie, oraz pokazałem sposób, w jaki można sobie radzić np. ze strachem lub ze śmiercią. Drugą książkę napisałem w aspekcie duchowym, przez pryzmat świadomości. Jest to opis mojej podróży przez Tybet i pieszych wędrówek po Himalajach. Zamieściłem w niej wiele kolorowych zdjęć i opowiedziałem o tym, co jest ważne w życiu, czym jest pokora, cierpienie, smutek, przebaczenie, radość, oraz jak powinniśmy żyć jako ludzie, a wszystko to widziane oczami duszy. Trzecią książkę, pt. „Życie”, napisałem o samym życiu, człowieku i jego przyjaźni.

Tym razem prezentuję czwartą książkę, do lektury której chciałbym Cię zaprosić. Jest to książka o miłości: do innego człowieka, do świata i do siebie. Ukażę ją z różnych stron – jak działa na nas, na nasze emocje, uczucia, na drugiego człowieka, i co uruchamia w nas, gdy się na nią otworzymy. Poprowadzę Cię po zakamarkach Twojej duszy, by wzbudzić miłość do siebie i innych ludzi. Byś ukochał świat takim, jakim jest. Bez nazywania, oczekiwania, stawiania warunków i potrzeby jego zmiany. Rozbudzę Twoją wrażliwość, a przy tym chęć obserwacji i otwartości. Pokażę Ci miłość do drugiego człowieka, miłość do partnera, do tego, co Cię otacza. Ukażę również, czym miłość nie jest, jak włada nią żądza, pycha, pragnienie ego, gdzie pojawiają się warunki. Gdzie zaczyna się chora miłość i wszystkie odmiany tej choroby.

Czy wierzę w miłość?

Jeśli zaakceptujesz to, iż w moim świecie nie ma idealnej miłości, oraz fakt, że nie oczekuję, iż jutro będzie jeszcze lepsza, ładniejsza, wartościowsza – to tak, w taką miłość wierzę. Wtedy ona zjawia się i jest wieczna.  

Czy zrozumiesz i poczujesz miłość czytając mnie?

W dużej mierze będzie to zależeć od Ciebie. Od tego, jak mnie odczytasz, co będziesz czuł między słowami, co zrobisz po zamknięciu książki. Możesz wielokrotnie przeczytać tę książkę i niczego się nie dowiedzieć, niczego nie poczuć. Jednakże zobaczysz, czym miłość jest, a czym nie. Zobaczysz, że piękny umysł, jak i otwarte serce decydują o połączeniu się z miłością, by się nią stać, oraz pojawieniu się obecności, o której będę jeszcze wspominał.

Czy zatem uda mi się w pełni opisać miłość?

Aby tego dokonać, należy wiedzieć, że jest ona jednym z pięciu aspektów naszej duszy. Dlatego człowiek, chcąc ją dobrze zrozumieć, musi mieć świadomość, że ona nie jest jedyną siłą we Wszechświecie. Bowiem występuje na tle innych jeszcze czterech aspektów duszy, z którymi jest połączona.

Ogólnie staraj się nie odbierać jakiegoś zdania z tej książki dosłownie, traktować jak jakieś etykiety i później nazywać to lub oceniać – raczej spróbuj to poczuć. Proszę nie wyrywaj z książki jednego znaczenia miłości, bo żeby ją zrozumieć po swojemu i poczuć, należy traktować tę książkę jako całość.